Informace o kurzu | |
Cena | 700 Kč |
Délka | 2 semestry |
Lektor | Ing. Aleš Svoboda |
Ing. Aleš Svoboda (*17. 8. 1959 v Uherském Hradišti) vystudoval Fakultu stavební Vysokého učení technického v Brně (1979–1983), poté pracoval jako projektant ve Státním ústavu pro rekonstrukci památkových měst a objektů (SÚRPMO). Od roku 1992 je společníkem projekční kanceláře R–atelier, s. r. o. Stavebněhistorickým průzkumem brněnského podzemí se zabývá od roku 1987. Je autorem tří dílů knihy Brněnské podzemí a knihy Kostnice u sv. Jakuba, dokumentu Historická mapa podzemí města Brna z roku 1991 a jejích dalších aktualizací (1997, 1999, 2001). Přednáší a publikuje o problematice průzkumů brněnského podzemí, podílí se na projektech průzkumů historických podzemních objektů a jejich začlenění do současných městských struktur. Je spoluautorem projektů a expozic Zpřístupnění brněnského podzemí (Mincmistrovský sklep, Labyrint pod Zelným trhem, Kostnice u sv. Jakuba, vodojemy pod Žlutým kopcem atd.). Žije a pracuje v Brně. |
Rozsah kurzu: 2 semestry, zahájení 13. 10. 2022
Lektoři: Ing. Aleš Svoboda
Konání kurzu: 1x za 14 dní ve čtvrtek , 12:30 - 14:00
Místo konání: Přednáškový sál, budova VUT v Brně na adrese Kounicova 966/67a
Náplň kurzu:
Historie brněnského podzemí je velmi bohatá a jeho rozsah s pokračujícím průzkumem stále roste. Za více než třicet let systematické činnosti bylo objeveno a sanováno překvapivé množství zajímavých sklepních prostor, chodeb, štol a studní, při nichž bylo zdokumentováno na tisíce archeologických nálezů a učiněno mnoho důležitých historických poznatků. Některé z nich, doplněné o známé historické souvislosti, dispoziční schémata a archeologické nálezy, představují přednášky Aleše Svobody. Při nich umožňuje nahlédnout prostřednictvím fotografií a osobních zkušeností a vzpomínek do míst jen obtížně přístupných, ale nanejvýš zajímavých, která nebyla doposud nikdy zveřejněna. Svými novými informacemi o specifické stavební činnosti našich předků nepochybně rozšíří znalosti a fakta o mnohotvárné historii města Brna.
Série přednášek na téma brněnského podzemí je zaměřena na nejzajímavější historické lokality města a zároveň na mimořádné nálezy a objevy, které se v nich během průzkumů uskutečnily. Přednáška se však zaměřuje i na historické souvislosti, v nichž podzemní stavby vznikaly a přibližuje posluchačům propojenost nadzemí i podzemí v různých časových obdobích. Přibližuje posluchačů skrytou část historie města Brna a objevuje pro ně zajímavé historické souvislosti.
Témata přednášek:
© 2000-2021 Institut celoživotního vzdělávání VUT v Brně
Sídlo: Purkyňova 464/118, 612 00 Brno